środa, 23 marca 2016

10 ciekawostek o koniach i jeździectwie - czy wszystko wiecie?

Witajcie ludki! Dzisiaj sprezentuję Wam 10 ciekawostek o koniach i jeździectwie.

1. Jak widzi koń? - Dzięki specjalnemu rozmieszczeniu gałek ocznych, na powierzchni głowy, koń widzi wszystko niemal dookoła głowy. Wyjątek stanowią dwa miejsca ,tuż przed jego pyskiem i za zadem które zwane są martwym polem. W miejscach tych koń w ogóle nie widzi, dlatego ważne jest by zachować ostrożność przechodząc za nim. 
2. Ile ważył najcięższy koń na świecie? - Sampson- wałach rasy shire był najcięższym koniem na świecie. Urodzony w 1846r. w Bedfordshire w Anglii koń ważył 3360 funtów czyli 1520 kg, i mierzył 2,2 m w kłębie.
3. Czy wiesz jak dawno temu żył pierwszy przodek konia? - Pierwsi przodkowie konia żyli ok. 6 milionów lat p.n.e. Nazwano je Pliohippus i oficjalnie uznano za pierwsze prawdziwe nieparzystokopytne w historii. Rozwój koniowatych rozpoczął się 60 milionów lat temu, gdy w wilgotnych i ciepłych lasach pierwotnych pojawiło się zwierzę wielkości lisa, które od epoki – eocenu(60-40milionów lat temu) nazywano Eohippus. Eohippus miał 35cm wysokości, wypukły grzbiet i prawdopodobnie cętkowaną sierść. Jego kończyny przednie były zakończone czterema, a tylne trzema palcami które umożliwiały mu bieganie po miękkim podłożu. Szkielet Eohippusa znaleziono m.in. w Ameryce i Europie.
4. Czy wiesz, że konie arabskie mają odmienną budowę niż reszta koni? - Konie mają 18 kręgów piersiowych, 18 żeber, 6 kręgów lęźdzwiowych i 18 kręgów ogonowych. U koni arabskich liczba ta jest nieco inna i wynosi kolejno 17 kręgów piersiowych i 17 żeber, 5 kręgów lędźwiowych i 16 kręgów ogonowych. Dzięki takiej budowie, koń arabski ma bardziej krótki i zwarty grzbiet oraz charakterystycznie osadzony ogon. Mniejsza budowa powoduje również lekko wklęsły kształt grzbietu i umożliwia zwierzęciu na wspaniałą akcję nóg we wszystkich chodach zwłaszcza w kłusie.
5. Jak to się dzieje, że koń nie przewraca się gdy śpi na stojąco? - Odpowiada za to tzw. układ ustaleniowy. Koń posiada szczególną cechę kończyn, są one podzielone na trzy struktury ścięgnowo-więzadłowe i to dzięki nim może blokować stawy podczas snu na stojąco. Podczas drzemki przód ciała wspiera się na zablokowanych nogach przednich a tył blokowany jest na jednej nodze tylnej którą koń co kilka minut zmienia.
6. Czy wiesz jakie prędkości osiąga koń? - Koń porusza się 4 chodami : stępem, kłusem, galopem oraz cwałem. Idąc stępem osiąga prędkość średno 5km/h, kłusując 15- 20km/h, galopując ok 30km/h a cwałując blisko 40km/h. Jednak największa odnotowana prędkość w historii to 69,6km/h którą ustanowił koń o imieniu Big Racket.
7. Ile lat żył najstarszy koń na świecie? - Najstarszy koń na świecie, Old Billy, żył 62 lata. Tuż za nim na liście znajduje się Shayne, który żył 51 lat.
8. Jaki jest najdłuższy skok przez przeszkodę? - Najdłuższy odnotowany skok przez przeszkodę wynosi aż 8,25m, pobił go koń o imieniu Something pod Andre Ferrierą w 1975r w Johannesburgu. Do dziś skok ten uważany jest za najdłuższy skok na świecie.
9. Czy wiesz jaki jest najmniejszy koń na świecie? - Thumbelina to najmniejszy żyjący obecnie koń na świecie, ma zaledwie 40cm wzrostu i jest aż 40 razy mniejsza od największego konia na świecie.Klacz mieszka w psiej budzie i uwielbiam bawić się z psami. Właściciele klaczy założyli fundację jej imienia i wraz z nią odwiedzają dzieci w szpitlach i szkołach.
10. Jaki jest rekord skoku przez przeszkodę? - Rekord skoku przez przeszkodę wynosi aż 2,45m! Rekord ten został pobity w 1947 r przez Chilijczyka Alberto Larraguibela na koniu Huaso.

 Podczas konstruowania pytań posiłkuję się wieloma stronami i niektórych rzeczy sama nie wiem. Mam dzieję, że dowiedzieliśmy się czegoś razem. Jeżeli takie posty się Wam podobają i chcecie takich więcej, to piszcie w komentarzach. A jeżeli takich nie lubicie, to też mnie o tym poinformujcie w komentarzu, na chacie lub drogą mailową. Przy przypominam, że mój mail to: leciam2004gmail.com
Do następnego postu,
Lena

5 komentarzy:

 1. Mi się podoba... Czekam na kolejny XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialne, nic nie można przeczytać, ale mimo to zapraszam na moją stronę o zwierzakach.
  http://owczeprzygody.pl/owce/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to nie można przeczytać? U mnie na komputerze, tablecie i telefonie wszystko normalnie widać...

   Usuń
  2. U mnie da się przeczytać. Rzeczywiście, trudno się czyta, ale MOŻNA. Wiem, że się starałaś... ale gdyby czcionka była ciemniejsza? Białą się troszkę trudno czyta.
   /Asha

   Usuń