czwartek, 12 listopada 2015

Koń Przewalskiego

                             Szlachetne Początki  
Pierwsza część serii opowiadającej o historii zasłużonych ras koni nosi tytuł " Szlachetne Początki ". Jak możecie się domyślić ukażą się w niej najstarsze, najpopularniejsze i zagrożone wyginięciu rasy i gatunki.

................................................................................................................................

Koń Przewalskiego
Rasa Pierwotna - Mongolia - Rzadka 

Wysokość : do 142 cm
Maść : bułana, często żółtopłowa, czasami z czarnymi odmianami, w tym z charakterystyczną pręgą na grzbiecie oraz poprzecznie prążkowanymi kończynami
Użytkowość : konie nieudomowione 

Na południowy zachód od stolicy Mongolii, Ułan Batoru, u podnóża południowego pasma górskiego Khenti, rozciąga się niezwykły park narodowy Hustai. Tu, wśród bezkresnych, pokrytych pagórkami stepów, otwartych dolin rzecznych i gęstych lasów, można napotkać konia Przewalskiego, zwanego również dzikim koniem azjatyckim, a przez lokalnych mieszkańców - koniem takhi. Żyjące w głębi rezerwatu stada tych niewielkich, prymitywnych koni to zdumiewający rezultat międzynarodowych starań na rzecz odtworzenia konia Przewalskiego w jego naturalnych warunkach bytowych. Pomimo skromnego wyglądu konie te należą do najważniejszych i bez wątpienia najstarszych przedstawicieli swojego gatunku, są jedynymi, którym udało się przetrwać do naszych czasów w niezmienionej formie. Stanowią one także łącznik pomiędzy rasami współczesnymi a pierwszymi koniowatymi z czasów prehistorycznych. Konie Przewalskiego wywodzą się z bezkresnych stepowych obszarów środkowej Azji. W czasach prehistorycznych przywędrowały do Europy, czego dowodem są liczne zachowane rysunki naskalne z ich udziałem. Dzięki niezwykłym malowidłom, jak te w jaskini Chauvet we francuskim regionie Ardeche, wykonane ok. 30 tysięcy lat temu, widzimy wyraźnie, że cechy pokroju tej rasy pozostawały względnie niezmienione przez kolejne tysiąclecia. Koń Przewalskiego jest niewielkiego wzrostu; rzadko osiąga więcej niż 132 cm w kłębie. Cechuje go masywna, ciężka głowa oraz bułane umaszczenie z ciemniejszymi kończynami ( często poprzecznie prążkowanymi, jak u zebry ), czarna grzywą i czarnym ogonem oraz jasnym podbrzuszem. W przeciwieństwie do innych ras, grzywa konia Przewalskiego rośnie prosto do góry, na długość ok. 20 cm. Ogon przypomina bardziej ogon osła niż konia, z krótkimi włosami u nasady oraz dłuższymi u dołu.
    

 Jedyna rasa koni na świecie, która nie została jeszcze udomowiona i oswojona. Prawie każdy jeździec chciałby kiedyś pojechać na dzikie, rozległe stepy Mongolii, gdzie można napotkać te wspaniałe konie. Następnym razem będzie o tarpanie. Do następnego spotkania !

Seria " Zagadki, tajemnice i ciekawostki - historia ras koni "

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza