sobota, 26 grudnia 2015

Symbole Bożego Narodzenia

Większość symboli Bożego Narodzenia ma swoje źródło w wierzeniach pogańskich. Choinka była od wieków podczas przeróżnych świąt obwieszana świecidełkami. Ostrokrzew służył Celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okulistycznych. W Polsce w większości rodzin jest obchodzone jako święto gromadzące wielu krewnych. Typowymi atrybutami są :
- opłatek
- kolędy
- choinka, a często i szopka bożonarodzeniowa
- prezenty
- postać obdarowująca dzieci i dorosłych prezentami : zazwyczaj rolę te pełni fikcyjny Święty Mikołaj, ( którego pierwowzorem była jednak autentyczna postać ), ale w zależności od regionu może być to : Dzieciątko ( Górny Śląsk ), Aniołek ( Galicja i Śląsk Cieszyński ) lub Gwiazdor ( Wielkopolska, Kujawy, Pomorze ). Wśród Polaków na Kresach Wschodnich może być to także Dziadek Mróz.
- ( pierwsza ) gwiazdka
- karp
- makówki
- barszcz z uszkami
- pierogi z kapustą i grzybami
- piernik
- kutia
- moczka
- kompot z suszonych owoców ( śliwki, jabłka, gruszki )
- makiełki
Jest jeszcze wiele innych symboli, które przypominają o wyjątkowości i magii tego ważnego i radosnego święta. Cały rok na Wigilię najbardziej oczekują dzieci, bo wtedy pod ozdobioną i kolorową choinką czekają prezenty, podarki i upominki. Natomiast tradycyjne, staropolskie i domowe jedzenie również przyciąga jak magnes. Bardzo kuszący jest zapach ciast, pierniczków i barszczu. Fajnie jest codziennie budzić się rano, gdy cały dom jest przystrojony i rozchodzi się piękny i intensywny świerkowy lub jodłowy zapach. Boże Narodzenie to również wspaniała okazja, żeby spotkać się z przyjaciółmi i rodziną, bo nie wszystkich widujemy na co dzień. Można spokojnie porozmawiać, pośmiać się, pożartować, dzielić się przeżyciami i opowiadać sobie nawzajem ciekawe historie. Jest to niezwykły i rodzinny czas, który zawsze będzie sprawiał mnóstwo radości. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza